Zápisky z výletu do Železných hor aneb jak se v přírodě učíme nemyslet

Druhý zářijový víkend jsme podnikly výpravu do Železných hor. Původní plán byl jet na Králický Sněžník, kde jsem si pro své účastnice připravila docela náročný výšlap se spaním v lesním přístřešku. Odměnou nám měly být krásné výhledy z hřebenů a nedělní posezení v hospůdce. Nicméně příroda se rozhodla naše plány lehce pozměnit. Na Králickém Sněžníku hlásili dvoudenní bouřku, tak jsme se nakonec vydaly do Železných hor, kde mělo pršet jenom lehce. Největší průtrž nás nakonec zastihla v Praze cestou na vlak. Poprvé v životě jsem byla durch ještě před začátkem výletu 🙂 Zbytek víkendu už bylo v zásadě krásné babí léto a my jsme si užily naše putování.

Jednou z věcí, na které se rozvojových výletech do přírody zaměřuji, je práce s myslí. Mysl je úžasný nástroj, pokud ho dovedeme dobře používat a pobyt v přírodě nám k takovému učení poskytuje ideální podmínky. Stejně jako řízení se nezačínáme učit jízdou po dálnici, tak i práci s myslí je těžší se začít učit v rychlém tempu běžného dne plného aktivit, úkolů a podnětů všeho druhu.

V přírodě se mysl přirozeně zklidní. Na výletě je sada úkolů omezena na to někam dojít a průběžně doplňovat energii (jídlo pití, odpočinek). Ticho a klid kolem nás pak přirozeně uklidňuje i naši mysl. Mysl odpočívá i díky tomu, že není třeba se soustředit na drobné věci jako  bezpečný pohyb městem, čtení nápisů kolem kterých procházíme a tudíž je i menší šance, že zabředneme do nahodilých myšlenkových procesů, jako například když projdete kolem billboardu s reklamou na zlevněný jogurt a o pět minut později se proberete z úvah o podmínkách, v jakých žijí krávy ve velkochovech.

Jedna z technik práce s myslí, které jsme si během výletu vyzkoušely bylo “pozorování bez hodnocení”. Když jsme procházely jednou z vesnic, vyzvala jsem holky, aby v následující půl hodince zkusily vnímat podněty kolem sebe, aniž by jim přisuzovaly jakékoliv hodnocení, tedy jestli jsou hezké, ošklivé, zajímavé, malé, velké, nudné  atp. Na základě toho, jak naše mysl interpretuje realitu, pak naše tělo vytváří korespondující emoce. Interpretace naší mysli tedy přímo ovlivňuje naše prožívání, proto je fajn se naučit, aby v momentech kdy se vědomě nerozhodneme přemýšlet, byla naše mysl v klidu a odpočívala. 

Chcete se o dalších plánových výletech dozvědět jako první? Přihlašte se k odběrunovinek zde 🙂

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial